Masłomęcz, leżący w niewielkiej odległości od Hrubieszowa, stał się znany dzięki badaniom archeologicznym. Przeprowadzono je w latach 70. XX wieku, zdobywając jednocześnie wiele cennych wiadomości na temat historii tej miejscowości. Ślady osadnictwa z okresu rzymskiego zaskoczyły badaczy, dostarczyły też wiele informacji na temat Gotów.
Odkrycie osady w Masłomęczu
Osada, którą odkryto w Masłomęczu, jest największą i najważniejszą osadą na terenie Kotliny Hrubieszowskiej. Z czasem na jej terenie ustawiono gocką chatę, wokół której zaczęła się rozwijać gocka wioska. Kto ją odwiedzi, ten zdobędzie wiele cennych wiadomości na temat Gotów i ich życia. Co wiadomo na temat ich pobytu w rejonie Hrubieszowa?
Goci na terenie Kotliny Hrubieszowskiej – więcej o Kotlinie Hrubieszowskiej na https://hinfo.pl – pojawili się najprawdopodobniej pod koniec II wieku naszej ery i przez blisko 200 lat rozwijali tu swoje osadnictwo. Ich osady zadziwiają. Wiadomo, że Goci potrafili korzystać z cynku, srebra i złota, dzięki czemu wyrabiali piękne przedmioty. Ich domy były wygodne i bardzo komfortowe jak na tamte czasy, wiadomo też, że w ich społeczności wielką popularnością cieszył się jedwab. Goci zaskakiwali jednocześnie swoim rytuałami pogrzebowymi. Od 2007 roku wiedzę na temat Gotów promuje Wioska Gotów w Masłomęczu, która jest atrakcyjnym miejscem dla każdego miłośnika historii – bez względu na jego wiek. W 2013 roku wioska powiększyła się, dzięki czemu na jej terenie można obecnie podziwiać takie obiekty, jak mieszkalna chata, dom tkaczki i kowala, półziemiankę oraz dom garncarza.
Wioska Gotów obecnie
Dziś Wioska Gotów w Masłomęczu jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Hrubieszowa. Jej popularności sprzyja bliskość Zamościa i malownicza okolica, dzięki czemu wizyta na tym stanowisku archeologicznym może się okazać tylko jednym z wielu punktów na trasie wycieczki po wschodniej części kraju. Jedno jest pewne – taka wyprawa może się okazać wspaniałą przygodą, a czas spędzony w tym rejonie dla nikogo nie będzie czasem straconym.